събота, 17 юли 2010 г.

Най-глупавата птица на света


Вид: Tinamus major

Обитава: тропическите гори на Централна и Южна Америка

Повечето хора биха нарекли

тинамуто най-глупавата птица на света. Въпреки че живее на земята в гъстите тропически гори, тя снася яйцата си директно на земята. А на всичкото отгоре те са и с ярък зелен цвят. Защо излагат на такава опасност уязвимите си малки?


Птиците обикновено са много умни, когато това се отнася до защитата на тяхното поколение. Те обикновено гнездят високо в дърветата и малко хищници биха могли да ги достигнат; други строят специално конструирани гнезда, в които е много трудно да се проникне. А видовете, които гнездят на земята обикновено снасят яйца в камуфлажен цвят. Но тинамутата са изключение: тези птица снасят единствено ярко зелени яйца. Изненадващо, но факт: Тинамутата са едно от най-старите семейства птици. И, ако новите проучвания са прави, цветът на яйцата им всъщност им помага да бъдат в безопасност.

Великите тинамута (Great tinamous) са кафяви на цвят с бели гърла и коремчета, обикновено около 40 см. дълги. Тяхната окраска ги прикрива много добре на фона на мъртвите листа и клонки, опадали на земята.

Те практикуват форма на полигамия наречена полигинандрия (polygynandry)*, в която група от мъжки има ексклузивни отношения с група женски. По този начин всеки мъжки може да се чифтосва с всяка женска от групата.

Веднъж след като тя е оплодена, тя снася около три яйца за пет или шест дни. Яйцата се снасят директно на земята, понякога между горените на големи дръвчета, без никаква защита.

След като женската снесе яйцата си тя оставя цялата грижа за тях на мъжкия – въпреки че не е задължително той да е бащата на децата. Той прекарва следващите 17 дни седейки върху яйцата и поодържайки ги топли.

Ако ярките цветове на яйцата привличат хищници, бихте си помислили, че най-вероятно яйцето ще бъде изядено в първите няколко дни след като е снесено, дори преди мъжкия да е започнал да ги инкубира. Но вие бихте сгрешили.

Патриция Бренан от университета Иейл е заснела на видео камери 39 гнезда на тинамута в горите на Коста Рика. Тя открила, че хищничеството е много по-често срещано след като мъжкия започне да инкубира яйцата.

Тя предполага, че хищниците търсят за мъжки, седящи на земята, вместо за яйцата. Въпреки камуфлажа на мъжките, това очевидно работи много добре за хищниците. Около 75 % от яйцата на тинамута свършват като нечии обяд, доста голяма загуба дори и за тропическа птица, които обикновено губят около половината от тяхното поколение.

Бренан мисли, че яйцта най-вероятно са цветни, за да привличат други женски тинамута. Женските често си споделят яйцата, снасят ги заедно, на едно и също място, и много често женска, която вижда, че друга снася би решила да се присъедини към нея.

Би било логично женските да искат други да снасят в близост до нейните яйца, защото по този начин е твърде вероятно хищниците да изядат чуждите яйца и да пропуснат нейните. А и по-важното, по-този начин яйцата ще се увеличат и възможността някой мъжки да започне да ги инкубира е много по-голяма.

Ако Бренан е права може би тиамуто не е най-глупавата птица, а точно обратното – гениален стратег.


  • полигинандрия (polygynandry) е взаимоотношение, в което двама или повече мъжки имат ексклузивна връзка с две или повече женски. Количеството мъжки – женски не трябва да бъде еднакво и досега във всички изучавани случаи мъжките са били по-малко. Полигинандрията се среща при някои видове, като например приматите бонобо и тропическите птици тинаму.

Няма коментари: