събота, 17 юли 2010 г.

Извънземни новини


Твърде късно е да се притесняваме, че извънземните ще ни намерят.

Стивън Хоукинг се притеснява от извънземните. Известният физик смята, че би трябвало да сме силно обезпокоени от тях, по негово мнение ефекта от срещата ни с извънземни ще бъде подобен на този, коит

о са предизвикали европейците, стъпвайки на брега на Северна Америка. Хоукинг смята, че ако нипосетят други видове те ще бъдат технологически много по-напреднали и новините биха били лоши за нас.

Агенция SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence), продължава работата си и учените смятат, че с напредъка на технологията съвсем скоро ще засекат извънземни форми на живот някъде във Вселената. Но други, като Хоукинг предчувстват катастрофа.

Ако все пак друга цивилизация успее да се свърже с нас трябва ли да отговорим? Такова излъчване би могло да разруши прикритието на Земята и предизвика възможността от атака на социално по-напреднали същества.

Луните на Сатурн

Казини успя да открие две значителни доказателства за съществуването на живот на луната на Сатурн – Титан. Но учените бързо отбелязват, че те могат да са резултат на небиологични процеси.

Титан е твърде студен, за да съдържа течна вода на повърхността си, но някой учени предполагат, че екзотични форми на живот биха могли да живеят в езерата метан или етан, които са осеяли повърхността на луната.

През 2005 се роди идеята, че тези микроби биха могли да живеят дишайки хидрогенен газ и ядейки органичната молекула ацетилен, като по този начин произвеждат метан в процеса.

Това би могло да резултира в недостатък на ацетилен на Титан, както и в големи количества хидроген близ

о до повърхността на Луната, където се предполага, че живеят микробите.

Сега измерванията направени от Казини породиха отново тези предпологения.

Инфрачервено измерване на повърхността на Титан не показва никакъв знак за наличие на ацетилен, въпреки че ултравиолетовите лъчения би трябвало постоянно да предизвикват образуването му в тънката атмосфера на луната.

Други измервания от Казини показват също така, че в близост до повърхността на Титан изчезва хидроген.

Хидрогенът не се образува в близост до повърхността, това подсказва, че нещо го консумира там. Резултати са класифицирани като „много нетипична и наистина неочаквана химия“ казва проф. МакКей, който ръководи това проучване.

Все пак е възможно и хидрогенът да се комбинира в молекули, заедно с карбон на повърхността на Титан и да образува метан. Но температурите на Титан да много ниски, за да протича такава реакция би било нужно изключително дълго време. Това не обяснява изчезването на хидроген, или поне не с темповете, с което то се случва.

По подобен начин не-биологични процеси могат да създадат химическата реакция, която трансформира ацетилена в бензен

– хидрокарбон, който също се изследва на повърхността на Титан. Но в тази ситуация също ще е нужен катализатор, за да се извърши реакцията по бързия начин по който умира ацетилена на Титан.

Биологически процес е последното обяснение за случващото се на Титан, което бихме могли да използваме. Единствения начин да докажем тази теория е да намерим организъм и да докажем, че е жив“ - завършва проф. МакКей.

Създаване на условия за живот на Червената планета.

Все още човешкият живот на Марс е немислим, но нищо не спира учените от това да планират евентуалното ни бъдеще на тази планета. На 15 април Барак Обама анансира намерението си на изпрати човешка експедиция на Марс до средата на 2030. Ако всичко се случи по план НАСА биха започнали нова ера в аеронавтиката.

Да стъпим на Марс би било голяма крачка, но да останем там би било още по-огромен прогрес. Вече проведени експерименти и симулации на Марсианските условия на Земята показват, че микро-организми биха помогнали в превръщането на Марсианските скали в почва, биха могли да генерират кислород, който да дишаме, да пречистват водата и да рециклират отпадъците. Мислете за тези колонии от бактерии на Марс като за първите Марсиански градини.

Няма коментари: